DEA 2019DEA 2019
banner

Schedule of D3 Equations II

18:00-21:00 Welcome reception

18:00-21:00, restaurant Krakus

08:30-09:00 Opening

08:30-09:00, building U-2, auditorium

09:00-10:00 Plenary lecture

Chair: Michał Misiurewicz

09:00-10:00, building U-2, auditorium

Shing-Tung Yau, Harvard University, USA

STABILITY AND NONLINEAR PDES IN MIRROR SYMMETRY

10:00-10:40 Coffee break

10:00-10:40, building B-7

10:40-12:30 Parallel sessions

Session D31
Mini-symposium D313 Recent advances in ODEs and their applications
Chair: Inbo Sim

10:40-11:10, building B-7, room 1.9

Inbo Sim, University of Ulsan, South Korea

ON THE STUDY OF POSITIVE SOLUTIONS FOR SEMIPOSITONE \(p\)-LAPLACIAN PROBLEMS

11:15-11:35, building B-7, room 1.9

Yong-Hoon Lee, Pusan National University, South Korea

BIFURCATION OF A MEAN CURVATURE PROBLEM IN MINKOWSKI SPACE ON AN EXTERIOR DOMAIN

11:40-12:00, building B-7, room 1.9

Satoshi Tanaka, Okayama University of Science, Japan

ON THE UNIQUENESS OF POSITIVE RADIAL SOLUTIONS OF SUPERLINEAR ELLIPTIC EQUATIONS IN ANNULI

Session D32
Mini-symposium D321 Discrete boundary value problems
Chair: Zuzana Došlá

10:40-11:10, building B-7, room 2.2

Zuzana Došlá, Masaryk University, Czech Republic

DISCRETE BOUNDARY VALUE PROBLEMS ON UNBOUNDED DOMAINS

11:15-11:35, building B-7, room 2.2

Serena Matucci, University of Florence, Italy

ASYMPTOTIC PROBLEMS FOR SECOND ORDER NONLINEAR DIFFERENCE EQUATIONS WITH DEVIATING ARGUMENT

11:40-12:00, building B-7, room 2.2

Pavel Řehák, Brno University of Technology, Czech Republic

REFINED DISCRETE REGULAR VARIATION AND ITS APPLICATIONS IN DIFFERENCE EQUATIONS

Session D33
Mini-symposium D331 Means and their dynamics
Chair: Witold Jarczyk

10:40-11:10, building B-7, room 1.8

Witold Jarczyk, John Paul II Catholic University of Lublin, Poland

GENERALIZED GAUSSIAN ALGORITHM

11:15-11:35, building B-7, room 1.8

Pál Burai, University of Debrecen, Hungary

MEAN LIKE MAPS GENERATED BY PATHOLOGICAL FUNCTIONS

11:40-12:00, building B-7, room 1.8

Justyna Jarczyk, University of Zielona Góra, Poland

GAUSSIAN ALGORITHM FOR MAPPINGS BUILT OF PARAMETRIZED MEANS

12:05-12:25, building B-7, room 1.8

Paweł Pasteczka, Pedagogical University of Cracow, Poland

QUASI-ARITHMETIC GAUSS-TYPE ITERATION

Session D34
Mini-symposium D342 Geometric methods in dynamical systems
Chair: Maciej Capiński

10:40-11:10, building B-7, room 2.4

Maciej Capiński, AGH University of Science and Technology, Poland

ARNOLD DIFFUSION IN THE ELLIPTIC RESTRICTED THREE-BODY PROBLEM

11:15-11:35, building B-7, room 2.4

Marian Gidea, Yeshiva University, USA

SYMBOLIC DYNAMICS AND STOCHASTIC BEHAVIOR IN THE ELLIPTIC RESTRICTED THREE-BODY PROBLEM

11:40-12:00, building B-7, room 2.4

Hieronim Kubica, AGH University of Science and Technology, Poland

PERSISTENCE OF NORMALLY HYPERBOLIC INVARIANT MANIFOLDS IN THE ABSENCE OF RATE CONDITIONS

12:05-12:25, building B-7, room 2.4

Piotr Zgliczyński, Jagiellonian University in Kraków, Poland

CENTRAL CONFIGURATIONS IN PLANAR \(n\)-BODY PROBLEM FOR \(n = 5,6,7\) WITH EQUAL MASSES

12:30-14:15 Lunch

12:30-14:15, restaurant Krakus

14:15-15:45 Invited talks

Chair: Gergely Röst

14:15-14:55, building B-7, room 1.8

Emmanuel Trélat, Sorbonne Université, France

OPTIMAL CONTROL AND APPLICATIONS TO AEROSPACE

15:00-15:40, building B-7, room 1.8

Sjoerd Verduyn Lunel, Utrecht University, Netherlands

DELAY EQUATIONS AND TWIN SEMIGROUPS

15:45-16:20 Coffee break

15:45-16:20, building B-7

16:20-18:10 Parallel sessions

Session D31
Chair: Satoshi Tanaka

16:20-16:40, building B-7, room 1.9

Everaldo Bonotto, University of São Paulo, Brazil

NEW TRENDS ON GENERALIZED ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS

17:10-17:30, building B-7, room 1.9

Henryk Żołądek, University of Warsaw, Poland

INVARIANTS OF GROUP REPRESENTATIONS, DIMENSION/DEGREE DUALITY AND NORMAL FORMS OF VECTOR FIELDS

Session D32
Chair: Stephen Baigent

16:20-16:40, building B-7, room 2.2

Inese Bula and Diāna Mežecka, University of Latvia, Latvia

ON THE SOLUTIONS OF RICCATI DIFFERENCE EQUATION VIA FIBONACCI NUMBERS

16:45-17:05, building B-7, room 2.2

Roman Šimon Hilscher, Masaryk University, Czech Republic

THE STORY OF FOCAL POINT IN DISCRETE STURMIAN THEORY

17:10-17:30, building B-7, room 2.2

Peter Šepitka, Masaryk University, Czech Republic

SINGULAR STURMIAN THEORY FOR WEAKLY DISCONJUGATE LINEAR HAMILTONIAN DIFFERENTIAL SYSTEMS

Session D33
Chair: Maciej Sablik

16:20-16:40, building B-7, room 1.8

Gregory Derfel, Ben-Gurion University of the Negev, Israel

ON THE ASYMPTOTIC BEHAVIOUR OF THE ZEROS OF THE SOLUTIONS OF THE PANTOGRAPH EQUATION

16:45-17:05, building B-7, room 1.8

Janusz Morawiec, University of Silesia in Katowice, Poland

ON BETWEENNESS-PRESERVING MAPPINGS

17:10-17:30, building B-7, room 1.8

Linfeng Zhou, Sichuan University, China

NONUNIFORM EXPONENTIAL DICHOTOMY AND ADMISSIBILITY

Session D34
Chair: Piotr Zgliczyński

16:20-16:40, building B-7, room 2.4

Zbigniew Galias, AGH University of Science and Technology, Poland

ENCLOSURE OF THE DOUBLE SCROLL ATTRACTOR FOR THE CHUA’S CIRCUIT WITH A CUBIC NONLINEARITY

16:45-17:05, building B-7, room 2.4

Jason D. Mireles James, Florida Atlantic University, USA

VALIDATED NUMERICS FOR STABLE/UNSTABLE MANIFOLDS OF DELAY DIFFERENTIAL EQUATIONS

17:10-17:30, building B-7, room 2.4

Bernd Krauskopf, University of Auckland, New Zealand

A HETERODIMENSIONAL CYCLE IN A 4D FLOW

17:35-17:55, building B-7, room 2.4

Àlex Haro, University of Barcelona, Spain

SINGULARITY THEORY FOR KAM TORI: FROM SYMPLECTIC GEOMETRY TO APPLICATIONS THROUGH ANALYSIS

09:00-10:00 Plenary lecture

Chair: Feliks Przytycki

09:00-10:00, building U-2, auditorium

Stanislav Smirnov, University of Geneva, Switzerland & Skoltech, Russia

2D PERCOLATION REVISITED

10:00-10:40 Coffee break

10:00-10:40, building B-7

10:40-12:30 Parallel sessions

Session D31
Mini-symposium D314 Dynamics of differential equations with singularities
Chair: Pedro J. Torres

10:40-11:10, building B-7, room 1.9

Pedro J. Torres, University of Granada, Spain

PERIODIC SOLUTIONS OF THE LORENTZ FORCE EQUATION

11:15-11:35, building B-7, room 1.9

Alberto Boscaggin, University of Turin, Italy

GENERALIZED PERIODIC SOLUTIONS TO PERTURBED KEPLER PROBLEMS

11:40-12:00, building B-7, room 1.9

Maurizio Garrione, Polytechnic University of Milan, Italy

PERIODIC SOLUTIONS OF THE BRILLOUIN ELECTRON BEAM FOCUSING EQUATION: SOME RECENT RESULTS

12:05-12:25, building B-7, room 1.9

Manuel Zamora, University of Oviedo, Spain

SECOND-ORDER INDEFINITE SINGULAR EQUATIONS. THE PERIODIC CASE

Session D32
Mini-symposium D324 Volterra type difference equations
Chair: Stefan Siegmund

10:40-11:10, building B-7, room 2.2

Stefan Siegmund, Technische Universität Dresden, Germany

A HILBERT SPACE APPROACH TO FRACTIONAL DIFFERENCE EQUATIONS

11:15-11:35, building B-7, room 2.2

Adam Czornik, Silesian University of Technology, Poland

DISCRETE TIME-VARYING FRACTIONAL LINEAR EQUATIONS AS VOLTERRA CONVOLUTION EQUATIONS

11:40-12:00, building B-7, room 2.2

Małgorzata Migda, Poznań University of Technology, Poland

ASYMPTOTIC PROPERTIES OF SOLUTIONS TO SUM-DIFFERENCE EQUATIONS OF VOLTERRA TYPE

Session D33
Mini-symposium D332 Homomorphisms and derivations in functional equations
Chair: Gergely Kiss

10:40-11:10, building B-7, room 1.8

Gergely Kiss, Alfréd Rényi Institute of Mathematics, Hungarian Academy of Sciences, Hungary

FUNCTIONAL EQUATIONS, FIELD HOMOMORPHISMS AND DERIVATIONS IN THE LIGHT OF SPECTRAL THEORY

11:15-11:35, building B-7, room 1.8

Zsolt Páles, University of Debrecen, Hungary

ON DERIVATIONS WITH ADDITIONAL PROPERTIES

11:40-12:00, building B-7, room 1.8

Maciej Sablik, University of Silesia in Katowice, Poland

ON FUNCTIONAL EQUATIONS CHARACTERIZING GENERALIZED POLYNOMIALS

Session D34
Mini-symposium D344 Hamiltonian systems
Chair: Gabriella Pinzari

10:40-11:10, building B-7, room 2.4

Gabriella Pinzari, University of Padua, Italy

RENORMALIZABLE INTEGRABILITY OF THE PARTIALLY AVERAGED NEWTONIAN POTENTIAL

11:15-11:35, building B-7, room 2.4

Ezequiel Maderna, University of the Republic, Uruguay

HYPERBOLIC EXPANSIONS WITH ARBITRARY LIMIT SHAPE

11:40-12:00, building B-7, room 2.4

Pablo Roldán, Yeshiva University, USA

CONTINUATION OF PERIODIC SOLUTIONS FROM THE CLASSICAL TO THE CURVED THREE-BODY PROBLEM

12:05-12:25, building B-7, room 2.4

Ke Zhang, University of Toronto, Canada

DIFFUSION LIMIT FOR THE SLOW-FAST STANDARD MAP

12:30-14:15 Lunch

12:30-14:15, restaurant Krakus

14:15-15:45 Invited talks

Chair: Weinian Zhang

14:15-14:55, building B-7, room 1.8

Vladimir Protasov, University of L'Aquila, Italy & Lomonosov Moscow State University, Russia

THE JOINT SPECTRAL RADIUS AND FUNCTIONAL EQUATIONS: A RECENT PROGRESS

15:00-15:40, building B-7, room 1.8

Walter Van Assche, KU Leuven, Belgium

ORTHOGONAL POLYNOMIALS AND PAINLEVÉ EQUATIONS

15:45-16:20 Coffee break

15:45-16:20, building B-7

16:20-18:10 Parallel sessions

Session D31
Chair: Henryk Żołądek

16:20-16:40, building B-7, room 1.9

Guglielmo Feltrin, University of Udine, Italy

PARABOLIC ARCS FOR TIME-DEPENDENT PERTURBATIONS OF THE KEPLER PROBLEM

16:45-17:05, building B-7, room 1.9

Hermen Jan Hupkes, University of Leiden, Netherlands

DYNAMICS ON LATTICES

17:10-17:30, building B-7, room 1.9

Víctor Jiménez López, University of Murcia, Spain

ON THE MARKUS-NEUMANN THEOREM

17:35-17:55, building B-7, room 1.9

Wojciech Kryński, Polish Academy of Sciences, Poland

ODES AND GEOMETRIC STRUCTURES ON SOLUTION SPACES

Session D32
Chair: Mihály Pituk

16:20-16:40, building B-7, room 2.2

Artur Babiarz, Silesian University of Technology, Poland

LYAPUNOV SPECTRUM ASSIGNABILITY PROBLEM OF DYNAMICAL SYSTEMS

16:45-17:05, building B-7, room 2.2

Agnieszka Malinowska, Bialystok University of Technology, Poland

OPTIMAL CONTROL OF FRACTIONAL MULTI-AGENT SYSTEMS

17:10-17:30, building B-7, room 2.2

Tatiana Odzijewicz, SGH Warsaw School of Economics, Poland

OPTIMAL LEADER-FOLLOWER CONTROL FOR THE FRACTIONAL OPINION FORMATION MODEL

17:35-17:55, building B-7, room 2.2

Zhi-Tao Wen, Shantou University, China

INTEGRABILITY OF DIFFERENCE EQUATIONS WITH BINOMIAL SERIES

Session D33
Chair: Gregory Derfel

16:20-16:40, building B-7, room 1.8

Liviu Cădariu-Brăiloiu, Politehnica University of Timisoara, Romania

APPLICATIONS OF FIXED POINT RESULTS TO THE GENERALIZED HYERS-ULAM STABILITY OF A FUNCTIONAL EQUATION

16:45-17:05, building B-7, room 1.8

Jacek Chudziak, University of Rzeszów, Poland

ON SOME APPLICATIONS OF QUASIDEVIATION MEANS

17:10-17:30, building B-7, room 1.8

Dorota Głazowska, University of Zielona Góra, Poland

EMBEDDABILITY OF PAIRS OF WEIGHTED QUASI-ARITHMETIC MEANS INTO A SEMIFLOW

Session D34
Chair: Tere M. Seara

16:20-16:40, building B-7, room 2.4

Hayato Chiba, Tohoku University, Japan

A BIFURCATION OF THE KURAMOTO MODEL ON NETWORKS

16:45-17:05, building B-7, room 2.4

Marcel Guardia, Polytechnic University of Catalonia, Spain

DIFFUSIVE BEHAVIOR ALONG MEAN MOTION RESONANCES IN THE RESTRICTED 3 BODY PROBLEM

17:10-17:30, building B-7, room 2.4

Bruno Vergara, ICMAT, Spain

CONVEXITY OF WHITHAM’S HIGHEST WAVE

17:35-17:55, building B-7, room 2.4

Marco Sansottera, University of Milan, Italy

ANALYTIC STUDY OF THE SECULAR DYNAMICS OF EXOPLANETARY SYSTEMS

18:10-19:45 Dinner

18:10-19:45, restaurant Krakus

20:00-22:00 Concert

20:00-22:00, Studio Club

09:00-10:00 Plenary lecture

Chair: Krystyna Kuperberg

09:00-10:00, building U-2, auditorium

Alessio Figalli, ETH Zürich, Switzerland

ON THE REGULARITY OF STABLE SOLUTIONS TO SEMILINEAR ELLIPTIC PDES

10:00-10:40 Coffee break

10:00-10:40, building B-7

10:40-12:10 Invited talks

Chair: Gabriella Pinzari

10:40-11:20, building B-7, room 1.8

Hinke Osinga, University of Auckland, New Zealand

ROBUST CHAOS: A TALE OF BLENDERS, THEIR COMPUTATION, AND THEIR DESTRUCTION

11:25-12:05, building B-7, room 1.8

Warwick Tucker, Uppsala University, Sweden

SMALL DIVISORS AND NORMAL FORMS

12:15-14:00 Lunch

12:15-14:00, restaurant Krakus

13:30-14:45 Public lecture

Chair: Eduard Feireisl

13:30-14:30, building U-2, auditorium

Alessio Figalli, ETH Zürich, Switzerland

FROM OPTIMAL TRANSPORT TO SOAP BUBBLES AND CLOUDS: A PERSONAL JOURNEY

15:15-20:00 Guided tour

09:00-10:00 Plenary lecture

Chair: Benjamin Weiss

09:00-10:00, building U-2, auditorium

Martin Hairer, Imperial College London, UK

RANDOM LOOPS

10:00-10:40 Coffee break

10:00-10:40, building B-7

10:40-12:30 Parallel sessions

Session D31
Mini-symposium D311 Special functions and applications
Chair: Galina Filipuk

10:40-11:10, building B-7, room 1.9

Galina Filipuk, University of Warsaw, Poland

ASPECTS OF SPECIAL FUNCTIONS

11:15-11:35, building B-7, room 1.9

Ewa Stróżyna, Warsaw University of Technology, Poland

ANALYTIC PROPERTIES OF THE COMPLETE FORMAL NORMAL FORM FOR THE BOGDANOV–TAKENS SINGULARITY

11:40-12:00, building B-7, room 1.9

Federico Zullo, University of Brescia, Italy

ON THE DYNAMICS OF THE ZEROS OF SOLUTIONS OF AIRY EQUATION (AND BEYOND)

Session D32
Mini-symposium D322 Nonautonomous difference equations I
Chair: Christian Pötzsche

10:40-11:10, building B-7, room 2.2

Christian Pötzsche, Alpen-Adria Universität Klagenfurt, Austria

GLOBAL ATTRACTIVITY AND DISCRETIZATION IN INTEGRODIFFERENCE EQUATIONS

11:15-11:35, building B-7, room 2.2

Ewa Girejko, Bialystok University of Technology, Poland

ON CONSENSUS UNDER DoS ATTACK IN THE MULTIAGENT SYSTEMS

11:40-12:00, building B-7, room 2.2

Ewa Schmeidel, University of Bialystok, Poland

CONSENSUS OF MULTI-AGENTS SYSTEMS ON ARBITRARY TIME SCALE

Session D33
Mini-symposium D333 Functional equations and spectral synthesis
Chair: László Székelyhidi

10:40-11:10, building B-7, room 1.8

László Székelyhidi, University of Debrecen, Hungary

FUNCTIONAL EQUATIONS VIA SPECTRAL SYNTHESIS

11:15-11:35, building B-7, room 1.8

Żywilla Fechner, Lodz University of Technology, Poland

BASIC FUNCTIONS ON HYPERGROUP-TYPE STRUCTURES

11:40-12:00, building B-7, room 1.8

Bettina Wilkens, University of Namibia, Namibia

A RING-THEORETIC APPROACH TO DISCRETE SPECTRAL SYNTHESIS

Session D34
Mini-symposium D341 Rigorous high-order methods for topological studies of dynamical systems
Chair: Martin Berz

10:40-11:10, building B-7, room 2.4

Martin Berz, Michigan State University, USA

RIGOROUS INTEGRATION OF FLOWS OF ODES USING TAYLOR MODELS

11:15-11:35, building B-7, room 2.4

Markus Neher, KIT, Germany

INTERVAL AND TAYLOR MODEL METHODS FOR ODES

11:40-12:00, building B-7, room 2.4

Kyoko Makino, Michigan State University, USA

RIGOROUS GLOBAL SEARCH, DETERMINATION OF MANIFOLDS AND THEIR HOMOCLINIC POINTS, AND ENTROPY ESTIMATES

12:05-12:25, building B-7, room 2.4

Adrian Weisskopf, Michigan State University, USA

NORMAL FORM METHODS AND RIGOROUS GLOBAL OPTIMIZATION FOR THE ASTRODYNAMICAL BOUNDED MOTION PROBLEM

12:30-14:15 Lunch

12:30-14:15, restaurant Krakus

14:15-15:45 Invited talks

Chair: Maciej Capiński

14:15-14:55, building B-7, room 1.8

Desmond Higham, University of Edinburgh, UK

DIFFERENTIAL EQUATIONS FOR NETWORK CENTRALITY

15:00-15:40, building B-7, room 1.8

Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology, USA

SOME GEOMETRIC MECHANISMS FOR ARNOLD DIFFUSION

15:45-16:20 Coffee break

15:45-16:20, building B-7

16:20-18:10 Parallel sessions

Session D31
Chair: Teresa Faria

16:20-16:40, building B-7, room 1.9

Renato Huzak, Hasselt University, Belgium

FINITE CYCLICITY OF THE CONTACT POINT IN SLOW-FAST INTEGRABLE SYSTEMS OF DARBOUX TYPE

16:45-17:05, building B-7, room 1.9

Joanna Janczewska, Gdańsk University of Technology, Poland

BIFURCATION OF EQUILIBRIUM FORMS OF AN ELASTIC ROD ON A TWO-PARAMETER WINKLER FOUNDATION

17:10-17:30, building B-7, room 1.9

Jordi Villadelprat, Rovira i Virgili University, Spain

DULAC TIME FOR FAMILIES OF HYPERBOLIC SADDLE SINGULARITIES

Session D32
Chair: Roman Šimon Hilscher

16:20-16:40, building B-7, room 2.2

Stephen Baigent, University College London, UK

CONCAVE AND CONCAVE CARRYING SIMPLICES

16:45-17:05, building B-7, room 2.2

Álvaro Castañeda, University of Chile, Chile

DICHOTOMY SPECTRUM AND ALMOST TOPOLOGICAL CONJUGACY ON NONAUTONOMOUS UNBOUNDED DIFFERENCE SYSTEM

17:10-17:30, building B-7, room 2.2

Mihály Pituk, University of Pannonia, Hungary

ASYMPTOTIC BEHAVIOR OF POSITIVE SOLUTIONS OF LINEAR DIFFERENCE EQUATIONS

Session D33
Chair: Wenmeng Zhang

16:20-16:40, building B-7, room 1.8

Włodzimierz Fechner, Lodz University of Technology, Poland

NEW INEQUALITIES FOR PROBABILITY FUNCTIONS IN THE TWO-PERSON RED-AND-BLACK GAME

16:45-17:05, building B-7, room 1.8

Zbigniew Leśniak, Pedagogical University of Cracow, Poland

ON FRACTIONAL ITERATES OF A BROUWER HOMEOMORPHISM

17:10-17:30, building B-7, room 1.8

Kazuki Okamura, Shinshu University, Japan

SOME RESULTS FOR CONJUGATE EQUATIONS

17:35-17:55, building B-7, room 1.8

Fedor Pakovich, Ben-Gurion University of the Negev, Israel

COMMUTING RATIONAL FUNCTIONS REVISITED

Session D34
Chair: Bernd Krauskopf

16:20-16:40, building B-7, room 2.4

Jacek Cyranka, University of California, San Diego, USA & University of Warsaw, Poland

CONTRACTIBILITY OF A PERSISTENCE MAP PREIMAGE

16:45-17:05, building B-7, room 2.4

Tere M. Seara, Polytechnic University of Catalonia, Spain

ON THE BREAKDOWN OF SMALL AMPLITUDE BREATHERS FOR THE REVERSIBLE KLEIN-GORDON EQUATION

17:10-17:30, building B-7, room 2.4

Daniel Wilczak, Jagiellonian University in Kraków, Poland

CONTINUATION AND BIFURCATIONS OF HALO ORBITS IN THE CIRCULAR RESTRICTED THREE BODY PROBLEM

17:35-17:55, building B-7, room 2.4

Renato Calleja, National Autonomous University of Mexico, Mexico

TORUS KNOT CHOREOGRAPHIES IN THE \(N\)-BODY PROBLEM

19:00-23:00 Conference dinner

19:00-23:00, Studio Club

09:00-10:00 Plenary lecture

Chair: Zsolt Páles

09:00-10:00, building U-2, auditorium

Maciej Zworski, University of California, Berkeley, USA

FROM CLASSICAL TO QUANTUM AND BACK

10:00-10:40 Coffee break

10:00-10:40, building B-7

10:40-12:30 Parallel sessions

Session D31
Mini-symposium D312 Blowfly equations: a benchmark for nonlinear delay differential equations
Chair: Gergely Röst

10:40-11:10, building B-7, room 1.9

Gergely Röst, University of Szeged, Hungary & University of Oxford, UK

BLOWFLY EQUATIONS: HISTORY, CURRENT RESEARCH AND OPEN PROBLEMS

11:15-11:35, building B-7, room 1.9

Teresa Faria, University of Lisbon, Portugal

GLOBAL DYNAMICS FOR NICHOLSON’S BLOWFLIES SYSTEMS

Session D32
Mini-symposium D323 Nonautonomous difference equations II
Chair: Kenneth James Palmer

10:40-11:10, building B-7, room 2.2

Kenneth James Palmer, National Taiwan University, Taiwan

EXPONENTIAL DICHOTOMY AND SEPARATION IN LINEAR DIFFERENCE EQUATIONS

11:15-11:35, building B-7, room 2.2

Christian Aarset, Alpen-Adria Universität Klagenfurt, Austria

BIFURCATIONS IN PERIODIC IDEs

11:40-12:00, building B-7, room 2.2

Ábel Garab, Alpen-Adria Universität Klagenfurt, Austria

DELAY DIFFERENCE EQUATIONS: PERMANENCE AND THE STRUCTURE OF THE GLOBAL ATTRACTOR

12:05-12:25, building B-7, room 2.2

Robert Skiba, Nicolaus Copernicus University in Toruń, Poland

A CONTINUATION PRINCIPLE FOR FREDHOLM MAPS AND ITS APPLICATION TO DIFFERENTIAL EQUATIONS

Session D33
Mini-symposium D334 Conjugation, invariant manifolds and related functional equations
Chair: Weinian Zhang

10:40-11:10, building B-7, room 1.8

Weinian Zhang, Sichuan University, China

INVARIANT MANIFOLDS WITH/WITHOUT SPECTRAL GAP

11:15-11:35, building B-7, room 1.8

Davor Dragičević, University of Rijeka, Croatia

NEW CHARACTERIZATIONS OF HYPERBOLICITY FOR LINEAR COCYCLES

11:40-12:00, building B-7, room 1.8

Wenmeng Zhang, Chongqing Normal University, China

SMOOTH LINEARIZATION WITH A NONUNIFORM DICHOTOMY

Session D34

12:30-14:15 Lunch

12:30-14:15, restaurant Krakus

14:15-15:45 Invited talks

Chair: Marcel Guardia

14:15-14:55, building B-7, room 1.8

Luigi Chierchia, Roma Tre University, Italy

KAM THEORY FOR SECONDARY TORI

15:00-15:40, building B-7, room 1.8

Jiangong You, Nankai University, China

DYNAMICAL SYSTEM APPROACH TO SPECTRAL THEORY OF QUASI-PERIODIC SCHRÖDINGER OPERATORS

15:45-16:20 Coffee break

15:45-16:20, building B-7

16:20-17:20 Plenary lecture

Chair: Sebastian van Strien

16:20-17:20, building U-2, auditorium

Artur Avila, Universität Zürich, Switzerland & IMPA, Brazil

GENERIC CONSERVATIVE DYNAMICS

17:20-17:40 Closing

17:20-17:40, building U-2, auditorium

Copyright © 2018−2019 WMS AGH